,,Educația este arta încurajării și a dragostei pentru învățătură“

Despre Școala Romanescu
Învățământ
Elevi
Concursuri școlare
Orar

Despre Școala Romanescu

Istoric

Conducerea

Documente de interes public

Rapoarte inspecții/CEAC

Despre Școala Nicolae Romanescu

Școala Romanescu este un amestec unic de modernitate și valori tradiționale.
Noi suntem mândri de elevii noștri care pleacă de la noi ca tineri adolescenți, cu principii, cunoștințe și imaginație. Ei duc valorile școlii noastre în comunitate și în liceele renumite ale orașului.

Acum, în secolul al XXI-lea, școala și slujitorii ei se află în fața unor noi cerințe, în fața unor noi provocări, știut fiind faptul că: ”Educația este arta încurajării și a dragostei pentru învățătură". Urmărim ca instituția noastră să întâmpine nevoile de dezvoltare ale copilului nu numai prin intermediul procesului instructiv-educativ, ci și prin organizarea de cursuri opționale, să descopere și să încurajeze tot ce e mai bun la toți copiii, lăudându-le realizările. De asemenea, o preocupare centrală este aceea de a asigura educația morală a tuturor elevilor, ridicarea gradului lor de civilizație. Nu neglijăm nici parteneriatele cu părinții, ori dintre elevii școlii noastre și cei ai altor școli din UE și de ce nu, din oricare altă țară de pe glob. Din dorința ca școala noastră să aibă o mai puternică personalitate, am instituit uniforme pentru elevi și am gândit ca siglă a instituției noastre o piramidă.

LINK-URI UTILE:

OLD site

Str. Caracal Nr. 81 Craiova 200542 Dolj Romania
Puteți contacta secretariatul de luni până vineri, între orele 08-16:00, la numărul +40251310112
contact@scoalaromanescu.ro
scoala29craiova@yahoo.com